M&A aktivita
V letech 2018 až 2022 jsme napočítali 62 transakcí s pojišťovnami a 21 významných transakcí s pojišťovacími zprostředkovateli.
Mezi nejdůležitější transakce patří například akvizice Avivy v Polsku společností Allianz za 2,5 miliardy eur nebo opuštění CEE regionu skupinou MetLife.
Počet transakcí M&A zůstal téměř konstantní během období pandemie covidu-19, ale následně klesl kvůli krizi na Ukrajině, která přinesla ekonomickou a politickou nejistotu.
Polsko má největší počet M&A transakcí ve střední a východní Evropě (CEE) s 20 transakcemi mezi lety 2018 a 2022. Z těchto 20 transakcí bylo 8 akvizic zprostředkovatelských společností, což je nejvyšší počet v regionu.
Česká republika měla druhý nejvyšší počet transakcí, s dokončenými 12 transakcemi, z nichž byly 3 akvizicemi zprostředkovatelských společností. Země s vyšším počtem transakcí v období let 2018 až 2022 zahrnují Slovensko, Maďarsko a Bulharsko, které měly každé 6 akvizic pojišťoven.
Nejvýznamnější kupující a prodávající
Vienna Insurance Group byla nejaktivnějším kupujícím v regionu střední a východní Evropy (CEE) s 9 akvizicemi v letech 2018 až 2022, čímž podpořila svůj cíl být nejvýznamnější skupinou ve střední a východní Evropě. Její nejvýznamnější transakcí byly akvizice od nizozemským pojišťovatelen Aegon.
Generali Group byla druhým nejaktivnějším kupujícím v regionu, když v roce 2019 převzala operace od Munich Re/ERGO na Slovensku a v Maďarsku. Od roku 2019 byla skupina Generali poměrně neaktivní, v roce 2023 Generali dokončovala akvizici bývalého penzijního byznysu MetLife v Polsku, který nyní vlastní skupina NN.
Skupina Allianz koupila minoritního akcionáře svého chorvatského dceřiného podniku, aby posílila svou přítomnost v zemi. Jejich hlavní transakcí byla již zmiňovaná akvizice polské Avivy za 2,5 miliardy eur. Tato akvizice zahrnovala životní, neživotní pojišťovací společnosti a penzijní byznys Avivy.
Obě skupiny, UNIQA a NN, mají každá 3 akvizice. UNIQA převzala polské, slovenské a české pobočky skupiny AXA. Skupina NN byla aktivní v Polsku, kde koupila byznys MetLife. Dalšími dvěma akvizicemi byly operace společnosti Aegon NV na Slovensku a v České republice.
Naopak prodávající skupiny patří mezi ty menší na trhu střední a východní Evropy a jejich odchod naznačuje zvyšující se koncentraci trhu.
Nejvýznamnější pojišťovací skupiny v regionu
Data o nejvýznamnějších pojišťovacích skupinách (z pohledu hrubého předepsaného pojistného) a tržní koncentraci jsou z roku 2021 z toho důvodu, že data pro všechny země v regionu jsou dostupná až na podzim následujícího roku.
Největší pojišťovací skupinou v sektoru životního pojištění byla Vienna Insurance Group, která zaujímá první tři pozice v téměř každé zemi ve střední a východní Evropě (CEE).
Polská státní pojišťovna PZU obsazuje druhé místo především díky jednoznačně dominantní pozici na domácím polském trhu (40% podíl v životním a 28% neživotním pojištění), protože z ostatních trhů je aktivní již jen v Litvě a Lotyšsku.
Skupina Allianz působí v devíti zemích a je v regionu třetí v životním pojištění s tržním podílem 11,6 % a čtvrtá v neživotním pojištění s 9,3% podílem na trhu.
Kromě skupiny PZU a Talanx působí všechny pojišťovací skupiny v 5 a více zemích, přičemž největší z nich, Vienna Insurance Group, operuje ve 14 zemích. Z pohledu trhu celého regionu střední a východní Evropy má trh s neživotním pojištěním mírně nižší koncentraci než trh s životním pojištěním. I tak má 6 největších hráčů na většině trhů v regionu více než 75% podíl.
Koncentrace trhů ve střední a východní Evropě
Mezi jednotlivými zeměmi v regionu jsou významné rozdíly v koncentraci. Na koncentraci trhu jsme pohlíželi optikou hrubého předepsaného pojistného třech a šesti největších hráčů na trhu. Grafy jsme seřadili pohledem šesti nejvýznamnějších hráčů, nicméně na řadě trhů existují 1–2 dominantní hráči (např. PZU v Polsku, Triglav ve Slovinsku, NN v Rumunsku, Allianz a Kooperativa na Slovensku), kteří by při jiném pohledu na koncentraci zahýbali pořadím. Dobře je toto vidět na trhu neživotního pojištění v kategoriích top 1–3 oproti top 4–6.
Obecně lze říci, že menší země v regionu mají vyšší koncentraci trhu než větší trhy. Česká republika tak v měřítku střední a východní Evropy patří mezi země s podprůměrnou koncentrací trhu a zaujímá v obou žebříčcích místo s třetí nejnižší koncentrací trhu.
Na úrovni jednotlivých zemí je pak koncentrace trhu životního pojištění významnější než na regionální úrovni. V několika zemích působí na trhu dokonce i šest a méně pojistitelů, v Republice srbské dokonce jen dva.
V neživotním pojištění najdeme na jednotlivých trzích obvykle více hráčů. Zajímavostí je např. Bulharsko, které má relativně málo koncentrovaný trh v neživotním pojištění (nutno podotknout, že na poměry regionu top 6 pojistitelů má stále podíl nad 60 %), zatímco v životním pojištění patří Bulharsko mezi země s největší koncentrací pojistitelů (již top 3 představují 75 % trhu). Podobnou strukturu mají i některé další balkánské trhy, jako např. Makedonie, Bosna a Hercegovina i zmiňovaná Republika srbská.